Az egész országban megmozgatta a középiskolásokat az a történelmi emlékverseny, amelyet a 2024-es török-magyar kulturális évad keretében rendeztek. Összesen több mint 120 tanuló vett részt a versenyben, a budapesti döntőbe öt iskola csapatai jutottak tovább.
A háromfordulós országos verseny alatt a diákok nemcsak a török kultúrába és nyelvbe tekinthettek be, de alaposabban megismerhették a hajdani Oszmán Birodalom sajátosságait, a török kori kereskedelmi útvonalakat, harcművészetet, gasztronómiát, vallást és népszokásokat, miközben a feladatok során egyaránt szükségük volt a problémamegoldó képességükre, zenei készségükre, prezentációs ismereteikre vagy épp a kézügyességükre. A vetélkedésre az országból 41 középiskolai csapata jelentkezett, közülük végül a legjobb öt került be a budapesti döntőbe, amelyet a Corvinus Egyetemen rendeztek meg.
A győzelmet a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Fehérgyarmati Deák Ferenc Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium diákjai – Jócsák Annamária, Nagy Csenge, Varga Zsolt Szabolcs – szerezték meg, felkészítő tanáruk Miklósné Király Éva volt. A nyertes csapat jutalma egy isztambuli utazás.
– Hisszük, hogy ez a vetélkedő is hozzájárult a magyar-török kapcsolatok erősítéséhez, hiszen egymás kultúráját, vallását, szokásait megismerve könnyebb az elfogadás – mondta Ali Çiçek a törökországi Maarif Alapítvány igazgatótanácsának tagja.
Mustafa Dillioğlu, a magyarországi Maarif Iskolák vezetője pedig a díjátadón megköszönte Törökország budapesti nagykövetsége, a Studium Generale, a Turkish Airlines és más szervezetek támogatását a több mint százhúsz diákot megmozgató versenysorozat megszervezésében.
A versenyt a Maarif Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium, a Studium Generale Alapítvány, a Gül Baba Örökség Alapítvány és a Turkish Airlines szervezte. A Maarif Alapítvány 52 ország 467 oktatási intézményében van jelen, s több mint 53 ezer tanuló fejlődését, tehetségének kibontakozását segíti. Számos helyen rendeztek a magyarországihoz hasonló kulturális vetélkedőt, amelynek szellemisége mindenütt az egymás iránti elfogadást erősíti.
Kufár Róbert
Leave a Reply
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.